26.9 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

ABD Bakanı Austin: Filistinlilere karşı şiddetten bahsetti

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant ile yaptığı görüşmede işgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere uyguladığı şiddetten duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Austin ve Gallant, Uluslararası Ben Gurion Havaalanı’nda gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından birlikte basın açıklaması yaptı.

ABD Savunma Bakanı, Batı Şeria’da gerilimi artıran hamleler ve Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırılarından dolayı endişe duyduklarını ifade etti.

Austin, İsrail’in güvenliğine olan bağlılıklarını teyit etti ancak ABD, yerleşim birimlerinin genişletilmesi ve kışkırtıcı söylemler gibi güvensizliği artırabilecek her türlü eyleme kesinlikle karşı çıktıklarını vurguladı. Özellikle yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik şiddet eylemlerinden rahatsız olduklarını belirtti.

ABD’li Bakan’dan “iki devletli çözüm” vurgusu

Austin, gerilimi azaltmak ve şiddeti önlemek için çağrıda bulunarak, iki devletli çözümü daha da zorlaştırabilecek eylemlere karşı çıkmaya devam edeceklerini belirtti.

İsrail yetkililerinin toplantının sonuç bildirisiyle çelişen açıklamalarıyla ilgili olarak Akabe Güvenlik Toplantısı’nda tarafların aldığı kararları geliştirmek için çalışacaklarını ifade eden Austin, sahadaki gerilimi azaltmak için çaba harcayacaklarını vurguladı.

Austin’den “gerilimi azaltma” çağrısı

‘Austin, İsrailli mevkidaşına gerilimin azaltılması ve barışın sağlanması gerektiğini söylediğini ifade etti.

Filistinlilere yönelik çağrısında, terörle mücadele etme, koordinasyonu sürdürme ve kışkırtıcı eylemleri kınamaları gerektiğini vurgulayan Austin, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını belirtti.

ABD ile İsrail arasındaki ilişkinin demokrasi, özgürlük ve hukukun üstünlüğü gibi ortak değerlerle güçlendiğini vurgulayan Austin, ABD’nin İsrail’in güvenliği için taahhütlerinin güçlü olduğunu ifade etti.

Tartışmalı yargı düzenlemelerine işaret ederek, bağımsız bir yargı sisteminin demokrasinin önemli bir unsuru olduğunu ve köklü değişikliklerin sürdürülebilmesi için geniş bir fikir birliğine ihtiyaç duyulduğunu belirten Austin, İran’ın nükleer silah edinmesinin engellenmesi için diplomasi yolunun en iyi seçenek olduğuna inandıklarını ve ABD’nin İran’ın nükleer silah edinmesine asla izin vermeyeceğini yineledi.

“İran sadece İsrail’i değil tüm dünyayı tehdit ediyor”

İsrail Savunma Bakanı Gallant, Batı Şeria’da istikrar ve güvenlik için uğraştıklarını ve Filistin halkının refahı için çalıştıklarını savundu.

Bölgede artan gerginliğe işaret eden Gallant, terörizme karşı kararlı ve güçlü olacaklarını ifade etti.

Gallant, ABD’li mevkidaşıyla yaptığı görüşmede, savunma alanında işbirliğinin ve bölgedeki İran tehdidinin ele alındığını aktardı.

İran’ın nükleer silah kazanmaya çalıştığını belirten Gallant, İran’ın sadece İsrail’i değil tüm dünyayı tehdit ettiğini söyledi. İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemek için gerekli tüm önlemleri almamız gerekiyor. Herhangi bir eyleme hazırlıklı olmalıyız.

Yargı reformu protestoları görüşmeyi etkilemişti

Austin’in Orta Doğu ziyareti kapsamında İsrail’e aslında çarşamba akşamı varması planlanmıştı, ancak İsrail genelindeki “Diktatörlüğe Karşı Gün” protestoları nedeniyle bu ertelendi ve bugüne sarktı.

Protestolar yüzünden İsrail Savunma Bakanı Gallant da ABD’li mevkidaşıyla Batı Kudüs’teki ofisinde değil, Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı yakınlarında görüşmek zorunda kaldı.

Akabe’deki güvenlik toplantısı

26 Şubat’ta Ürdün’ün Akabe kentinde gerçekleştirilen bir güvenlik toplantısı, İsrail ve Filistin arasındaki son 2 aydaki artan gerilimi azaltmayı amaçlamıştı.

Güvenlik toplantısına Filistin, İsrail, Ürdün, ABD ve Mısır katılmış ve toplantı sonrasında yayınlanan bildiride, “Filistin yönetimi ile İsrail hükümetinin, tek taraflı eylemleri 3 ila 6 ay arasında durdurmayı kabul ettikleri” ifade edilmişti.

Tek taraflı eylemlerin durdurulması, İsrail hükümetinin 4 ay boyunca yeni yerleşim birimleri inşa etmeyi tartışmaması ve 6 ay boyunca kaçak yerleşim birimlerine onay vermemesi anlamına geliyordu.

İsrailli yetkililerden “Yahudi yerleşim birimleri inşasının durmayacağı” açıklaması

Toplantı sonrası yaptığı açıklamada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria’da yasadışı Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına devam edileceğini vurguladı.

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, toplantıya ilişkin “Ürdün’de kaldığını” ifade etti.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Yahudi yerleşim birimleri inşasının “bir gün bile durmayacağını” belirtti.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla