27.7 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Guterres, Suriye iç savaşının 12. yılında barış çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’de 12 yıl önce başlayan iç savaşın ardından insani yardımla ilgili elde edilen ilerlemenin siyasi alana taşınarak barışın sağlanması gerektiğini belirtti.

Guterres, 11 Mart 2023’te Suriye iç savaşının 12. yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Suriye’deki 6 Şubat depremi nedeniyle halkın yeni bir trajediyle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Guterres, çatışmanın başından bu yana insani yardım ihtiyacının en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye iç savaşının 12. yılında yazılı bir açıklama yaparak, ülkede meydana gelen deprem sonrasında gerçekleştirilen insani yardım operasyonlarının siyasi alana taşınarak barış için adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Guterres, deprem sonrası yaşanan insani yardım operasyonlarının kesintisiz bir şekilde sürdürülmesinin önemli ve acil bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Depremlerin ardından gerçekleştirilen insani yardımla yakalanan ivmenin siyasi alana taşınması gerekiyor. BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 No’lu kararı uyarınca atılacak somut adımların, Suriyeli taraflar ve uluslararası ortaklarla birlikte sürdürülebilir barışın yolunu açabileceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Suriye’de ülke genelinde ateşkesin sağlanması, Suriye halkının meşru taleplerinin karşılanması ve sığınmacıların gönüllü, güvenli ve onurlu dönüşlerinin sağlanması için “hep birlikte hareket etme zamanı” olduğunu belirten Guterres, BM’nin Suriye’nin egemenlik, bağımsızlık, birlik ve toprak bütünlüğüne güçlü bir şekilde bağlı olduğunu teyit etti.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla