27.7 C
New York kenti
Perşembe, Ekim 5, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Çin’de Xi Jinping, 3’üncü kez devlet başkanı oldu

Çin’de Ulusal Halk Kongresinde düzenlenen seçime tek aday olarak giren Xi Jinping, ttekrar devlet başkanı seçilerek üçüncü dönemine başladı.

Pekin’de düzenlenen Ulusal Halk Kongresi Genel Kurulu’nda devlet başkanı, devlet başkanı yardımcısı, meclis başkanı (Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı) ve Merkez Askeri Komisyon başkanı seçildi. Kongre delegelerinin 2.977’sinden 2.952’sinin oy kullandığı oylamada Xi Jinping, oy birliğiyle ülkenin devlet başkanlığı görevine tekrar getirildi. Anayasaya bağlı kalacağına yemin ederek 3. dönemine başlayan Xi, aynı zamanda Merkezi Askeri Komisyon Başkanlığına da yeniden seçilerek askeri lider konumunu sürdürdü. İlk olarak 2013’te devlet başkanı seçilen ve 2018’de oy birliğiyle yeniden seçilen Xi, üst üste üç dönemden fazla devlet başkanlığı yapan ilk lider oldu. Geçen yılki Çin Komünist Partisi kongresinde tekrar Genel Sekreter seçilen ve kongreden güçlenerek çıkan Xi, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin yönetiminde en az 5 yıl daha kalacak.

Öte yandan 2018 yılındaki toplantıda yapılan anayasa değişikliği ile devlet başkanlığı görevinde iki dönem sınırı kaldırılmış, “Xi Jinping siyasi düşüncesi” anayasaya eklenmişti.

Devlet Başkanı Yardımcısı Han oldu

Ayrıca 2018’den beri Birinci Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Han Zheng, bugünkü oylamada oy birliğiyle Devlet Başkan Yardımcılığına seçildi. Politbüro Daimi Komitesi, iktidardaki Çin Komünist Partisi’nin en yüksek karar organı olarak, üç numaralı ismi Zhao Leji’yi oy birliğiyle 14. Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı olarak seçti. Politbüro üyesi Li Hongzong ise 14. Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

Başbakan ataması bekleniyor

Ülkede Başbakanlık ve Başbakan Yardımcılığı pozisyonlarına Xi Jinping’in yakın isimlerinin atanacağı kesin görünüyor. Politbüro Daimi Komitesi’nin ikinci numarası olan eski Şanghay Parti Sekreteri Li Qiang’ın Başbakan olarak atanması bekleniyor, ayrıca Politbüro Daimi Komitesi üyesi Ding Xuexiang’ın da Birinci Başbakan Yardımcılığı pozisyonuna getirilmesi öngörülüyor. Diğer üç Başbakan Yardımcılığı pozisyonu için, Xi Jinping’e yakın oldukları bilinen He Lifeng, Liu Guozhong ve Zhang Guoqing aday gösterilebilir.

Yeni birimler de kurulacak

Çin’de hükümetin görevlerini yerine getirdiği Devlet Konseyi’ne bağlı kuruluşlarda reform öngören plan, bugün Ulusal Halk Kongresi tarafından onaylandı. Plana göre, bilim ve teknolojiden sorumlu bir komisyon, yeni bir finansal düzenleme kurumu ve ulusal veri ajansı kurulacak.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla