27.7 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

İngiltere’de göçmenler 28 gün sonra sınır dışı edilecek

İngiltere’de kaçak yollarla giriş yapan düzensiz göçmenler, 28 gün içinde sınır dışı edilecek”

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, yeni yasa tasarısıyla ilgili açıklamasında, Manş Denizi üzerinden kaçak yollarla İngiltere’ye giren düzensiz göçmenlerin, adli incelemeye ve kefalete tabi olmadan 28 gün içinde sınır dışı edileceğini söyledi. Braverman, “Hükümetin sınırlarımıza kaçak göçmenlerin dalgalanmasına karşı harekete geçmemesi, seçilmiş insanların iradesine ihanet etmek olur” dedi. Yeni yasa tasarısına göre, yalnızca 18 yaş altındakiler, tıbbi nedenlerle uçmaya uygun olmayanlar veya gönderildikleri ülkede “gerçekten zarar görmeleri riski” taşıyanlar, sınır dışı edilmelerinin durdurulması için itirazda bulunabilir. Modern kölelik yasalarını kullanarak düzensiz göçmenlerin sınır dışı edilmelerine karşı çıkmayı önlemeyi amaçlayan yasa tasarısı, yalnızca insan ticareti soruşturmalarında kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapıldığında sınır dışı edilmeyi erteleyecek.

Parlamento tarafından belirlenecek olan güvenli yollardan giren kişi sayısına yönelik yıllık bir maksimum sınır belirlemeyi amaçlayan yasa tasarısı, sınır dışı edilenlerin ömür boyu yerleşim, vatandaşlık ve İngiltere’ye yeniden girişlerinin yasaklanmasını içermektedir.

Başbakan Sunak’ın önceliklerinden biri düzensiz göçmenlerin kontrolü

Son iki yılda, İngiltere’nin güney sahillerine gelen kaçak göçmen sayısı %500 artarak, geçen yıl 45 binden fazla oldu. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, düzensiz göçmen girişlerinin durdurulmasını beş temel önceliği arasına koydu.

2022’de, İngiltere’ye yapılan sığınma başvurularının sayısı yaklaşık 75 bin ile son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, hala Avrupa Birliği ortalamasının altında kalıyor. Geçen yıl Almanya, 240 binden fazla mülteci başvurusu aldı.

Ruanda’ya uçuşlar yasal bulunmuştu

Geçtiğimiz yıl İngiltere, binlerce göçmeni 6 bin 400 kilometre uzaklıktaki Ruanda’ya göndermek için bir anlaşma imzaladı. İlk sınır dışı etme uçuşu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden alınan bir tedbir kararıyla engellendi. Londra Yüksek Mahkemesi daha sonra geçen yıl aralık ayında uçuşların yasal olduğuna karar verdi. Bugün ilk kez görüşülecek olan yasa tasarısının, ikinci okuması önümüzdeki 13 Mart’ta yapılacak ve yasa tasarısının milletvekillerinin detaylı olarak tartışacağı komisyon aşaması 27 Mart haftası başlayacak.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla