26.9 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

İskoçya’nın ilk Müslüman Başbakanı Hamza Yusuf seçildi

İskoç Ulusal Partisi’nin yeni lideri Hamza Yusuf, parlamentodaki oylamanın sonucunda İskoçya’nın ilk Müslüman başbakanı olarak seçildi.

Geçtiğimiz şubat ayında İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon’un istifasının ardından İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) liderliği için yapılan oylamada Sağlık Bakanı Hamza Yusuf rakipleri Kate Forbes ve Ash Regan’ı mağlup ederek yeni lider seçildi. Seçimde, SNP’nin 72 bin 169 üyesinden 50 bin 490’ı oy kullandı. Yusuf, birinci etapta %48, ikinci etapta ise %52 oy oranıyla seçimi kazandı.

Yusuf, İskoçya’nın bağımsızlığını sağlama, yaşam maliyeti kriziyle mücadele etme, Avrupa Birliği’ne yeniden katılma ve yenilenebilir enerjiye geçiş gibi vaatlerle öne çıktı.

Pakistan kökenli 37 yaşındaki Yusuf, Birleşik Krallık’ta önemli bir partiye liderlik eden ilk Müslüman lider olarak atandı ve İskoçya parlamentosunun onayının ardından tarihe geçerek İskoçya’nın ilk Müslüman Başbakanı oldu.

Sonuçların açıklanmasından sonra Yusuf, “Liderlik seçimleri doğası gereği zorlayıcı olabilir ancak SNP’de bir aileyiz. Artık farklı takımlar değiliz, tek bir takımız. İskoçya’nın bağımsızlığına yol açacak bir takım ve nesil olacağız” açıklamasında bulundu.

8 yıllık görevinden sonra istifa eden İskoçya’nın en uzun süre görev yapan Başbakanı Sturgeon ise Yusuf’un ‘seçkin’ bir lider olacağını ifade ederek, “Onun benim yerime geçmesinden daha fazla gurur duyamazdım” dedi.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla