27.7 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Kuzey Kore, gizli silahını test etti: Radyoaktif dalgalarla yok ediyor

Kore Yarımadası’nda gerilim devam ediyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD ve Güney Kore’nin geçtiğimiz hafta sona eren 11 günlük askeri tatbikatına yeni bir nükleer silahla yanıt verdi. ‘Haeil’ adlı yeni bir sualtı nükleer silahın su altı patlaması yoluyla düşman deniz kuvvetlerini ve limanlarını yok edebileceği ve büyük bir radyoaktif tsunami yaratabileceği belirtiliyor.

Kore Yarımadası’nda gerilim tırmanıyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD ve Güney Kore’nin 11 gün süren askeri tatbikatının ardından yeni bir sualtı nükleer silah denemesi yaptıklarını açıkladı.

Devlet tarafından işletilen merkezi haber ajansı KCNA’ya göre, yeni gizli silah olan “Haeil” adlı insansız sualtı nükleer saldırı gemisi, 21-23 Mart tarihleri arasında Güney Hamgyong Eyaleti’nde Riwon ilçesi açıklarında gerçekleştirilen üç günlük askeri tatbikat sırasında test edildi ve Hongwon Körfezi’ndeki hedef noktasına başarıyla ulaştı.

DÜŞMAN GEMİLERİNİ RADYOAKTİF TSUNAMİ İLE YOK EDEBİLECEK YENİ SUALTI NÜKLEER SİLAH TEST EDİLDİ

Yeni gizli silahın ilk hedefi, düşmanın ana operasyonel sularına gizlice girmek ve düşman deniz kuvvetlerini ve limanlarını yok etmek için sualtı patlaması yoluyla büyük bir radyoaktif tsunami oluşturmaktır.

TATBİKATI KIZI İLE BİRLİKTE YAPIYOR

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un üst düzey askeri komutanlarıyla birlikte, yeni nükleer silahın testini yaptı. Kim’in yanında, kızı Kim Ju-ae de eğitim aldı.

Üç günlük askeri tatbikatlar, “emperyalist” ABD ve Güney Kore’nin Kuzey Kore’yi “işgal etmek” amacıyla gerçekleştirdiği geniş çaplı “tehlikeli tatbikat” eylemine karşılık olarak düzenlendi.

KCNA, “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin devlet güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturan bu durum, barışçıl sosyalist devlet inşası faaliyetlerine destek vermek için daha güçlü bir savunma caydırıcılığına sahip olmasını gerektiriyor.

Öte yandan, Kuzey Kore ordusu tatbikat sırasında, nükleer savaş başlığına benzer bir test başlığıyla bir seyir füzesi denemesi yapıldı.

Güney Hamgyong Eyaleti, Hamhung Şehri, Hungnam Bölgesi, Jakdo-dong’da gerçekleştirilen tatbikatta, iki adet ‘Hwasal-1’ tipi stratejik seyir füzesi ve iki adet ‘Hwasal-2’ tipi stratejik seyir füzesi fırlattı. Devlet medyasına göre, füzeler “sırasıyla 7 bin 557 ila 7 bin 567 saniye ve 9 bin 118 ila 9 bin 129 saniye boyunca oval ve desen-8 yörüngelerinde uçtu ve sonrasında Kore’nin Doğu Denizi’ndeki hedefi başarıyla vurdu.”” şeklinde değiştirilebilir.

Buna karşılık, Kim, büyük silah testinin sonuçlarını takdir etti ve ABD ile Güney Kore’yi Kuzey Kore karşıtı savaş tatbikatlarına son vermeleri konusunda uyardı.

Son zamanlarda, ABD ve Güney Kore’nin birlikte düzenlediği askeri tatbikatlar ve Kuzey Kore’nin füze fırlatmalarının ardından Kore Yarımadası’ndaki tansiyon daha da yükseldi.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla