27.7 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

NATO: Türkiye, İsveç ve Finlandiya, ittifakı

NATO, İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka üyelik süreci hakkında oluşturulan “Daimi Ortak Mekanizma”nın uzun vadeli değeri üzerinde iki ülkenin ve Türkiye’nin mutabık kaldığını bildirdi.

Brüksel/Londra

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan “Daimi Ortak Mekanizması”nın toplantısı Brüksel’deki NATO karargahında yapıldı.

  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Türkiye-İsveç-Finlandiya Daimi Ortak Mekanizma Toplantısı olumlu bir havada geçti 

NATO tarafından yapılan açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantının üçüncü kez Türkiye, İsveç ve Finlandiya yetkililerini bir araya getirdiği belirtildi.

Açıklamada Stoltenberg, toplantının açılışında, Finlandiya ve İsveç’in Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini gidermek için benzersiz adımlar attığını söyledi. Şimdi, tüm müttefiklerin onay sürecini tamamlaması ve Finlandiya ile İsveç’in yaklaşan NATO Zirvesi öncesinde ittifakın tam üyeleri olarak kabul edilmesi gerektiği zamanın geldiğini ifade etti.

Açıklamada, Türk, İsveç ve Finlandiyalı yetkililerin Üçlü Muhtıra’nın uygulanması için attığı somut adımların ele alındığı ve muhtıra gereği silah ihracat kısıtlamalarının kaldırıldığı, terörle mücadele işbirliğinin artırıldığı, İsveç’in terör örgütü PKK’yı da içeren terörle mücadele kanununu sıkılaştırma sürecinde olduğu belirtildi.

Açıklamada, tarafların elde edilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladığı kaydedildi ve şu ifadeler yer aldı:

Taraflar, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği için tarihi bir karar aldı. Taraflar, ayrıca Finlandiya ve İsveç’in hızlı onay sürecinden geçmesinin herkesin çıkarına olacağına ve üyeliklerinin ittifakı güçlendireceğine mutabık kaldı. Türkiye, İsveç ve Finlandiya, Daimi Ortak Mekanizmanın uzun vadeli değeri üzerinde mutabık kaldı ve bu formatta işbirliğini sürdürmeye ve Vilnius Zirvesi’nden önce tekrar bir araya gelmeye karar verdi.

Finlandiya: Üçlü mekanizma iki ülkenin NATO üyeliği sonrasında da devam edecek

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan Üçlü Muhtıra kapsamında oluşturulan Daimi Ortak Mekanizmanın Brüksel’deki NATO merkezinde gerçekleştirilen üçüncü toplantısının ardından Finlandiya Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de birinci bölümde toplantıya katıldığı ve görüşmelerin Madrid’de Haziran 2022’de imzalanan mutabakat zaptının uygulanmasına odaklandığı belirtildi. Ülkeler, bir sonraki Daimi Ortak Mekanizma toplantısının ilkbaharda gerçekleştirilmesi ve bu işbirliğinin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği süreci tamamlandıktan sonra da devam etmesi konusunda anlaşmışlardır.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla