27.7 C
New York kenti
Perşembe, Ekim 5, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Rusya ile BM arasında tahıl anlaşması 13 Mart’ta görüşme yapılacak

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İsviçre’nin Cenevre kentinde 13 Mart’ta Rus heyeti ile Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri arasında tahıl anlaşması ile ilgili toplantı yapılacağını bildirdi.

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM arasında 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasının uzatılması konusunu ele aldı. Zaharova, “Rus heyeti ve BM’nin üst düzey temsilcilerinin katılımıyla 13 Mart’ta Cenevre’de istişareler yapılacak. Tahıl anlaşması da bu toplantıda ele alınacak.” dedi.

Rus tarım ürünleri ve gübre sevkiyatına yönelik engellerin kaldırılmaması durumunda anlaşmanın uzatılma ihtimalinin düşük olduğunu ifade eden Zaharova, anlaşmanın uzatılması konusunda belirsizlik olduğunu vurguladı.

“Batı, Kuzey Akım hatlarındaki patlamalar konusunda Rusya ile temastan kaçınıyor”

Zaharova, Moskova’daki haftalık basın toplantısında güncel konular hakkında konuştu.

Tahıl sevkiyatı anlaşmasının uzatılması konusunda Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM arasında yapılan görüşmelerden bahseden Zaharova, 13 Mart’ta Cenevre’de yapılacak toplantıda bu konunun ele alınacağını söyledi. Rusya’nın tarım ürünleri ve gübre sevkiyatına yönelik engelleri kaldırmaması durumunda anlaşmanın uzatılma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

Kuzey Akım 1 ve 2 doğal gaz boru hatlarındaki patlamalara da değinen Zaharova, Almanya, İsveç ve Danimarka’ya Rusya’nın da dahil olduğu bağımsız ve kapsamlı bir soruşturma yapılması için talepte bulunduklarını ifade etti. Zaharova, Batı’nın bu talepleri dikkate almadığını ve Rusya ile herhangi bir temas kurmaktan kaçındığını söyledi. Patlamaların açık ve şeffaf şekilde soruşturulması gerektiğinin altını çizdi.

“Paris, Afrika’da Rusya ile Çin’i önleme hayalleri kuruyor”

Zaharova, güncel konulara ilişkin Moskova’da düzenlediği haftalık basın toplantısında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Afrika ülkelerine yaptığı ziyaret sırasında açıkladığı Fransafrik müdahale projesinin sona erdiği iddiasıyla ilgili soruya yanıt verdi. Zaharova, “Duyduklarımız ile gördüklerimiz arasında farklılıklar var. Macron’un bu ses getiren açıklamasının altında, bölgeye yönelik tüketici yaklaşımını gizleme ve sahadaki çalışmaları daha modern ve karmaşık yöntemlerle sürdürme isteği yatıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa’nın Afrika’ya ilgisinin, başta Rusya ve Çin olmak üzere diğer ülkeleri engelleme amacı taşıdığını vurgulayan Zaharova, “Paris, Fransa’nın resmi rotasını körü körüne benimseyen, hatta askeri darbeleri dahi göz ardı eden ülkeleri belirliyor. Ancak, Paris’in emirlerine karşı çıkan ve bağımsız siyaset izleyen ülkeler özgürlük ve demokrasi ihlalleriyle suçlanıyor ve baskı altına alınıyor. Fakat Afrika kamuoyu, gençleri ve birçok siyasi lider, Paris’in bu çelişkili ve kibirli tavrını giderek daha net bir şekilde görüyor.” dedi.

Afrika’daki halkların, kendi istedikleri ülkelerle ilişki kurma hakkının olduğunu ancak sömürgeci yaklaşım benimseyen devletlerin bunu kabul etmek istemediğini vurgulayan Zaharova, Macron’un Afrika turu sırasında bazı ülkelerde Fransa karşıtı protesto gösterilerinin düzenlendiğine dikkat çekti.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla