27.7 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Türkiye Finlandiya’nın NATO’ya katılım başvurusu nu onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya’nın NATO üyeliği protokolünün Türkiye’deki onay sürecini başlatmaya karar verdiklerini duyurdu. İsveç’in NATO üyeliğine yönelik itirazı ise halen devam ediyor. Erdoğan, İsveç’in yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade ederek, ‘Teröristlere kucak açtılar. Bize 120 teröristin listesini verdiler, bizden de listelerini istediler ama vermediler ve veremiyorlar’ dedi.

Beştepe’de Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Türkiye, NATO üyeliği konusunda Finlandiya’ya kapıyı araladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecine Finlandiya’nın dahil edilmesi gerektiği konusunda güvenlik kaygılarına öncelik verdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı, İsveç’in yükümlülüklerini yerine getirmediğine dair ifadeler kullandı.

Cumhurbaşkanı,Finlandiya’nın deprem sırasında yardım eli uzatmasından ve gönderilen yardımlardan dolayı teşekkür ediyorum. Gelecekte atacağımız adımlar hakkında konuştuk ve Finlandiya’nın Türkiye’nin AB üyeliğine olan desteğinin devam etmesi gerektiğini önemsiyorum. Türkiye, DEAŞ’ı sahada yenilgiye uğratan tek NATO üyesidir ve NATO’nun açık kapı politikasına güçlü bir savunucu olarak devam etmektedir. Ayrıca, Finlandiya’nın üçlü anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmek için samimi adımlar attığını gözlemledik. Güvenlik endişelerimizi ele alarak, Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik.

İSVEÇ,TERÖRİSTLERE KUCAK AÇTIĞI SUÇLAMALARIYLA KARŞI KARŞIYA.”

İsveç’e karşı özel bir tutumumuz yok ancak İsveç, teröristlere kucak açtığı için bize teröristleri vermedikleri sürece olumlu bir yaklaşımımız mümkün değil. Türkiye’deki PKK ve YPG uzantılarının gösterileri İsveç’teki Stockholm caddesinde devam ediyor ve biz yaklaşık 120 teröristin listesini İsveç’e verdik ancak teröristleri bize vermediler. Finlandiya’da bu tür eylemler olmadığı için İsveç’ten ayrı bir tutum izledik. Parlamentomuza gönderilen yazı, komisyon ve Genel Kurul’dan geçtikten sonra İki ülkeye hayırlı olmasını dilerim.

”İSVEÇ ONAY VERMEDEN FİNLANDİNYANIN NATOYA ÜYELİĞİ GERÇEKLEŞEMEZ”

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, afet felaketinin ardından insanların ortak fayda ve iyilik için çalışmanın önemini anladığını belirterek, uluslararası alanda bu örnekleri çoğaltabileceklerini söyledi. NATO üyeliği konusundaki haberlerin kendilerini memnun ettiğini ifade eden Niinistö, İsveç’in iyi bir halka sahip olduğunu ve ortak çıkarlarının olduğunu vurgulayarak, Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğinin İsveç olmadan tamamlanamayacağını söyledi.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla