26.9 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Zelenskiy: Zor durumdayız silah desteğine ihtiyacımız var

Polonya’yı ziyaret eden Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, çatışmaların en zor olduğu yerin Bahmut olduğunu söyleyerek, “Silah yardımına ihtiyacımız var” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, temaslar için Polonya’nın başkenti Varşova’ya seyahat etti. Zelenskiy, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi bir törenle karşılandı. Zelenskiy’e, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yaptığı katkılardan, güvenlik faaliyetlerinden ve insan haklarına verdiği önemden dolayı Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından ülkenin en yüksek nişanı olan Beyaz Kartal Nişanı (Order Bialego Orla) takdim edildi. Duda ve Zelenskiy, baş başa görüşmelerin ardından heyetlerarası görüşmelere başladılar. Görüşmelerde güvenlik, ekonomik iş birliği, iki ülkenin ortak geçmişine ilişkin tarihsel sorunların yanı sıra Ukrayna’nın Polonya’dan askeri teçhizat satın alması, Polonyalı firmaların Ukrayna’nın yeniden inşasına katkıda bulunması, Ukrayna tahılının Afrika ve Ortadoğu’ya ihracatı konuları ele alındı. Görüşmelerin ardından iki lider kameraların karşısına geçti.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Ukrayna’yı destekleyen ülkeler arasında ABD ve İngiltere’den sonra üçüncü sırada yer aldıklarını söyleyerek, “Ukrayna’ya karşı Rus işgalciye karşı savunmalarını desteklemek amacıyla 300’den fazla tank, obüsler, omuzdan atılan hava savunma füzeleri Piorun ve onbinlerce tüfek ve cephaneyi Ukrayna’ya verdik. Ukrayna’nın kararlı direnişi için teşekkür ediyoruz ve desteğimiz devam edecek” açıklamasını yaptı. Polonya ordusunun envanterinde bulunan 8 MIG-29 savaş uçağını Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine teslim ettiklerini belirten Duda, en kısa sürede 6 adet daha MIG-29 uçağını Ukrayna’ya vereceklerini duyurdu. Polonya’nın diğer MIG-29 uçaklarının Baltık Hava Polisliği görevinde kullanıldığını ve ABD ve Güney Kore’den sipariş edilen savaş uçakları geldiğinde söz konusu uçakları Ukrayna’ya vereceklerini söyleyen Duda, “Ancak bu uçakların modernizasyonu için ABD’li firmaların malzemeleri kullanıldığı için NATO ve ABD onayı gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ne kadar askeri teçhizat ve mühimmat desteği alırsak ülkemizi o kadar uzun süre savunabiliriz” Zelenskiy, Polonya halkına kardeşlik, dostluk ve savaşın başından beri sağladıkları destek için teşekkür etti. Ukrayna’nın düşmesinin özgür dünyanın düşüşü anlamına geldiğini ifade eden Zelenskiy, “Biz sıcak, samimi bir ülkeyiz ancak vatanımızın bir karış toprağını, Rusya’ya zorla gönderilen çocuklarımızı, bağımsızlığımızı, Rusya’ya teslim etmeyeceğiz” dedi. Varşova’da bulunduğu sırada Ukrayna’nın cephelerinde çok değerli insanların hayatını kaybettiğini belirten Zelenskiy, askeri teçhizat desteğinin devam etmesinin kendileri için hayati önemde olduğunu vurguladı. Şu anda en zor durumun Bahmut’ta yaşandığını belirten Zelenskiy, “Hemen her gün cephede mermimiz bitiyor. Bir gün ilerleme kaydediyorsak ertesi gün mermimiz bittiği için geri çekiliyoruz. Bizim için önemli olan, orada savaşan insanlarımızın hayatı olduğundan, onları riske atmamak için mermimiz bittiğinde geri çekilmek durumunda kalıyoruz. Bu, hemen her gün böyle oluyor. Ne kadar askeri teçhizat ve mühimmat desteği alırsak, ülkemizi o kadar uzun süre ve iyi bir şekilde savunabiliriz” ifadelerini kullandı. Zelenskiy, Varşova’daki temasları çerçevesinde Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, parlamentonun alt kanadı Sejm Başkanı Elzbieta Witek, parlamentonun üst kanadı Senato Başkanı Tomasz Grodzki ile görüşecek. Daha sonra Ukrayna-Polonya Ekonomik Forumu’na katılacak olan Zelenskiy, TSİ 19.00’da Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile birlikte Varşova Kraliyet Şatosu Müzesi’nin bahçesinde Polonyalı vatandaşlar ve Polonya’da yaşayan Ukraynalılarla bir araya gelecek.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla