26.9 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Bakan Kurum: ‘5 yıl içerisinde 1.5 milyon konut inşa edeceğiz’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “130 milyon metrekarelik bir rezerv alanına ihtiyacımız var. Anadolu yakasındaki 500 bin konutun yanı sıra Avrupa yakasındaki 500 bin konutu da bu rezerv alanında inşa edeceğiz. Geri kalan 500 bin konut ise mevcut yerlerinde yapılacak. Bu süreci önümüzdeki 5 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz” şeklinde ifade etti.

Deprem felaketinin yaşandığı 11 ilde başlatılan kalıcı konut yapım seferberliği hakkında son gelişmeleri CNN Türk kanalında katıldığı canlı yayında değerlendiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da devam eden kentsel dönüşüm süreci ile ilgili bir soruya cevap verirken, “1,5 milyon konutun 500 bini Anadolu yakasındaki ayrılmış alanlara, 500 bini Avrupa yakasındaki ayrılmış alana, 500 binini de mevcut yerlerinde inşa edeceğiz” şeklinde konuştu. İstanbul’da gereksinim duyulan rezerv alanları hakkında bilgi veren Bakan Kurum, gerekli olan 130 milyon metrekarelik rezerv alanın tespitini yaptıklarını ve detayların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını belirtti.

”Sosyal tesisleriyle buluşma mekanlarıyla yapacağız”

Kamu yapılarıyla ilgili planlamalarının da bulunduğunu belirten Kurum, şunları ifade etti: “Esenler’deki yedek alanımızın hemen kuzeyindeki askeri bölgeyle Milli Savunma Bakanlığıyla görüşmeler yaptık, örneğin orası bir yedek alanımız olacak. Büyük bir alana sahip, Başakşehir’in yanında. Yani en az 70-80 bin konutun yerleştirilebileceği bir alana sahip. Hemen o Esenler’deki askeri bölgenin kuzeyini örneğin bir yedek alan olarak kullanacağız. Konutlar inşa edeceğiz. Hemen yanında Bağcılar, Sultangazi ve Başakşehir var. Oralardaki ev ve konut sayısını azaltacağız. Azalan yerlere sosyal tesisler, parklar ve toplanma alanları yapacağız. Orada vatandaşlarımızın medeni bir şekilde yaşayabilmesi için gereken her şeyi yapacağız. Binanızı güçlendirmek zorundasınız ve aynı zamanda o tesisleri halka sunmak zorundasınız. Bu anlayışla, umarım seferberlik anlayışıyla yapacağız.

“Bu süreci 5 Yıl içerisinde tamamlayacağız”

Kurum, İstanbul’un nüfus yoğunluğunu azaltmak ve 1.5 milyon konutu taşımak için 5 yıl gibi bir süreye ihtiyaç olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Önümüzdeki 5 yıl içinde bu süreci tamamlamayı hedefliyoruz. Bu kolay bir iş değil, zor bir iş, ancak rezerv alanlarımızı tamamladıktan sonra konutları aşama aşama bitirerek vatandaşlarımızı bu alanlara taşıyacağız. Burada bir yıllık bir hedef koyduğumuz gibi, aşama aşama taşıyacağız ve bu süreci tamamlayacağız. Örneğin, Fatih Belediye Başkanı ve eski TOKİ Başkanı ile birlikte çalışarak Kayaşehir’de bitirdiğimiz konutları Fatih’te kullandık. Şu anda Esenler’de rezerv alan olarak ürettiğimiz bin konutu ilk etapta ilçelere dağıttık. Boşalttığımız alanlara otopark, meydan ve yeşil alanlar oluşturduk. Bunun örneğini Gaziantep’te de gerçekleştirdik. Bütün şehirlerimizde birlikte çalışarak bu süreci yönetmek zorundayız. Hem vatandaşlarımız hem de devletimiz bu sürecin bir parçası olacak.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla