27.7 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Ramazan öncesi et fiyatlarına büyük zam! Müdahale çağrısı geldi

Ramazan öncesi başlayacak olan 23 Mart Perşembe gününden itibaren, talep kaynaklı yükselişler sebebiyle gıda ve et fiyatları yine artış gösteriyor. Hayvancılık sektörü depremin olumsuz etkisiyle mücadele ederken, maliyet kaynaklı zam oranları et fiyatlarında son bir ayda yüzde 30’a kadar yükseldi.

Ramazan ayına yaklaşırken, artan şap salgını kaynaklı endişeler de et fiyatlarındaki artışı tetikleyebilir. Tarım Bakanlığı, fiyatları dengelemek adına ithalat için harekete geçeceği bildirildi.

KIYMANIN KİLOSU 300 LİRAYA YAKLAŞTI

Dünya gazetesinden Emel Yiğit’in haberine göre, son bir ay içinde kırmızı et fiyatları yüzde 30 arttı. Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin rakamlarına göre, bazı bölgelerde dana karkas kesim fiyatı 180 lirayı geçerken, ortalama fiyat 175 lira oldu. Kasaplarda kıyma fiyatı ise 300 liraya kadar yükseldi.

BAKANLIK, FİYATLARI DENGELEMEK İÇİN DÜĞMEYE BASTI

Hayvan hastalığından kaynaklanan bazı illerdeki hayvan pazarlarının kapatılması, et fiyatlarındaki yükselişin sebebi olarak gösterilirken, hastalığın henüz fiyatlara yansıyan bir sorun oluşturmadığı da ifade ediliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, yüksek fiyatları önlemek için et ithalatı yapacağı ve Avrupa ve Güney Amerika’dan canlı hayvan, Avrupa’dan ise et ithal edeceği belirtiliyor.

BAŞLAYAN ŞAP SALGINI FİYATLARI DAHA DA ARTIRIR

ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Vet. Dr. Ahmet Yücesan, Türkiye genelinde karantina uygulanması durumunda et fiyatlarının daha da artabileceğini ifade ederken, şu anda böyle bir durumun olmadığını ve sadece bölgesel önlemler alındığını belirtti.

Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, et fiyatlarındaki yükselişin şap hastalığından değil, Ramazan ayının yaklaşmasından kaynaklandığını söyledi. Yardımcı, hastalığın normal bir hastalık olduğunu ve önleminin alınabileceğini vurgulayarak, fiyat yükselişinin hastalıkla ilgili olmadığını belirtti. Geçtiğimiz Ramazan ayında et fiyatlarına zam yapılmadığını ifade eden Yardımcı, ancak bu yıl artan girdi maliyetleri nedeniyle fiyat artışlarının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

ESK’YA FİYATLARA MÜDAHALE ÇAĞRISI

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, kırmızı et fiyatlarındaki yükselişin önüne geçilmesi için Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) piyasaya müdahale etmesi gerektiğini belirtti. Tunç, ESK’nin ithal besilik hayvan veya karkas et getirerek müdahale edebileceğini ve genç hayvanların gelmesiyle büyük hayvanların ahırdan çıkabileceğini söyledi. Bu müdahalenin kırmızı et fiyatlarının yükselmesini önleyebileceğini ve fiyatların makul seviyelere çekilebileceğini dile getirdi.

Tunç ayrıca, Ramazan ayında kırmızı et tüketiminin arttığını ve fiyatların müdahale edilmezse daha da yükselebileceğini belirtti. Vatandaşların kırmızı ete ulaşmasını engelleyen yüksek fiyatların makul seviyelere çekilmesi gerektiğini söyleyen Tunç, ESK’nin bir an önce müdahale etmesi gerektiğini vurguladı.

“ŞAP HASTALIĞI İÇİN ACİL ÖNLEM ALINMALI”

Tunç, şap hastalığının ortaya çıkmasının ülkeye ve sektöre büyük bir zarar verdiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Dünya genelinde artık şap hastalığı çok sık görülmüyor. Ülkemizde de Trakya’da kontrol altında tutulan bir bölge var ve burada yaklaşık 10 yıldır şap hastalığına rastlanmıyor. Şap hastalığının görülmemesi için hayvanların giriş çıkışlarında özel önlemler alınmalıdır. Ayrıca, kurban edilecek hayvanlar diğer illere gönderilirken kan tahlilleri alınarak kontroller yapılmalıdır. Şap hastalığının yayılması engellenmezse, ciddi bir maddi kayba yol açabilir.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla