26.9 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

49 maddelik TSK Personel Kanunu’nda değişiklik teklifi

AK Parti, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu’nda 49 maddeyi içeren düzenlemeleri kapsayan yasa teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu. Teklife göre, harp ve vazife malulü olanların anne ve babalarına ödenecek aylıklar, asgari ücretin altında olmayacak. 1999 yılı sonrasında sigortalı olan ve 1 Şubat 2018’den sonra kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen ancak yaş şartını sağlayamadığı için emekli aylığı alamayan askeri personel için emekli maaşı ödenecek. Ayrıca, teklifte general ve amirallerin terfi ve görev sürelerinin uzatılmasını öngören düzenlemeler de yer alıyor.

AK Parti ve MHP, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nda değişiklikler öngören bir yasa teklifi hazırladı ve 49 maddelik teklif TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Teklif kabul edilirse, harp ve vazife malulü olarak sayılan askeri personelin anne ve babalarına ödenecek aylıkların asgari ücretin altında olması engellenecek.

GENERALLERİN VE AMİRALLERİN TERFİ İŞLEMLERİ

Milli Savunma Bakanı tarafından sunulan teklif doğrultusunda, general ve amirallerin terfi ve görev sürelerinde değişiklik yapılacak. General ve amirallerin bir üst rütbeye yükseltilmesi için gerekli olan “Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyelerinin üçte ikisinin kabulü” şartı kaldırılacak ve yerine YAŞ kararları esas alınacak. Bu sayede, amiral ve general terfilerinde, 7 sivil ve 5 askeri üyeden oluşan şura üyelerinin 6’sının onayı yeterli olacak.

Kıdemli binbaşılar ve 24 yılını tamamlamış astsubayların hakları düzenlenecek, böylece tecrübeli personellerin işlerinde kalması sağlanacak. Astsubay olmak için gerekli başvuru şartlarını taşıyan ancak harekat veya yurt dışı operasyon görevleri nedeniyle başvuruda bulunamayan veya seçme sınavına katılamayan uzman erbaşlara, kaç sınavı kaçırdılarsa o kadar sınav hakkı verilecek.

25 YILLIK HİZMET SÜRESİ EMEKLİLİK İÇİN YETERLİ OLACAK

Yaş şartını bekleyen erkek veya kadın personelin emekli aylığı alabilmesi için 25 yıl hizmet tamamlanması yeterli olacak.

Emekli olan subay ve astsubayların emekli aylıklarında iyileştirme yapılacak ve adi malul veya vazife malullüğü aylığı almış olanların hakları da düzenlenecek. Şehit aileleri, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneğine üye olabilecek.

Sınavlara ilişkin tüm bilgiler Milli Savunma Bakanlığı’nın web sitesinde yayınlanacak ve bu duyurular adaylara tebliğ edilecek.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla