27.7 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Fayın üzerine sevgililerinin isimlerini yazdılar

Eskişehir’in İnönü ilçesinde gözle görülebilen bir fay hattı üzerinde yapılan çirkin yazılar, Prof. Dr. Can Ayday tarafından ‘saygısızlık’ olarak tanımlandı.

İnönü ilçesindeki fay hattı, görülebilen fay hatları arasında yer alır. İnönü Fay Hattı, 10 bin yıl içinde kırılma geçirdiği için aktif hale geldi ve 50 metre yükseklik farkına sahip bloklar arasında dik bir yüzeye sahiptir. Bu nadir jeolojik olay, birçok üniversite öğrencisi ve bilim insanı tarafından incelenirken, turistler de ilgi göstermektedir. Ancak duyarsız bazı vatandaşlar, fay hattı üzerine sprey boya ile yazılar yazarak çirkin görüntüler oluşturuyor. İnönü Fay Hattı, genellikle sevgililerin isimlerinin yazıldığı bir yer olarak kullanılıyor ve bu, bilim ve tarihe saygı konusunda ne kadar duyarsız olunduğunu gösteriyor.’

“Buraların iyi korunması lazım ve bu kültürün verilmesi lazım”

Bölgede incelemelerde bulunan Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, fay hattına yazılan yazıları saygısızlık ve eğitimsizlik olarak nitelendirdi. Konuyla ilgili konuşan Ayday, “Burası İnönü Fay Hattı, aktif bir fay hattının tam aynasındayız. Biz jeoloji mühendisleri genellikle böyle deriz. Fayın aynası yani bir bloğun aşağıya inip diğer bloğun yukarıya çıktığı yerdir. Bunlar nadir yerlerde görülür, Türkiye’de görüldüğü yerlerden bir tanesi de burasıdır. Buraların jeosit, jeomiras olması gerekir. İnsanlar bunların korumaya alınmasını ve kültürel miras olarak gelip buraları gezmek isterler. Yurt dışında böyle gezen kişiler çok fazladır, ülkemizde de bu yavaş yavaş gelişmekte fakat gördüğünüz gibi fay aynasının üstüne yazı yazmışlar. Otobüslerde ve trenlerde ‘Ayşe, Veli’yi seviyor’ gibi yazılar yazılır, maalesef burada da var. Bu nedenden dolayı buraların iyi korunması ve bu kültürün verilmesi lazım” dedi.

“Jeomiras olduğu anlatılırsa inanın bu yörenin insanı burayı canı gibi korur.”

Bölge halkına buranın önemin anlatılmasıyla bu sorunun çözüleceğine değinen Başkan Prof. Dr. Can Ayday şöyle devem etti:

Bu tür yerlere insanlarımızın böyle yazılar yazmaması gerekiyor, bu davranış saygısızlık olarak nitelendirilebilir. Eğer toplumumuza bu konuda eğitim verilirse, kimse buraya gelip bu şekilde yazı yazmayacaktır. Vatandaşlarımız buranın gerçekten önemli bir kültürel miras olduğunu fark ederse, böyle bir davranışta bulunmazlar. Belediyenin her fay aynasına bir memur dikmesi mümkün değildir, bu görevi de zaten belediyeden beklemiyoruz. Öncelikle buradaki vatandaşlara buranın jeomiras olduğu ve önemini anlatarak, bu yörenin insanı burayı koruma altına alacaktır.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla