23.7 C
New York kenti
Perşembe, Ekim 5, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Merkez Bankası rezervleri son 1 ayda 9,3 milyar dolar azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 3 Mart haftasında bir önceki haftaya kıyasla 811 milyon dolarlık bir azalış kaydetti ve 120 milyar 359 milyon dolar seviyesine geriledi. Son bir ayda ise rezervlerin 9,3 milyar dolar azaldığı görüldü.

Geçtiğimiz hafta boyunca Merkez Bankası’nın brüt rezervindeki düşüş devam etti. Brüt rezerv, 811 milyon dolar azalarak 120,4 milyar dolara düştü. Bu durum, TCMB’nin son bir aylık dönemde brüt rezervinde toplamda 9,3 milyar dolarlık bir azalma yaşandığı anlamına geliyor.

BRÜT REZERVLER DE DÜŞÜŞ

Geçtiğimiz hafta boyunca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), brüt döviz rezervinde 1,7 milyar dolarlık bir düşüş yaşadı ve rezerv 70,3 milyar dolara geriledi. Brüt altın rezervi ise 888 milyon dolarlık bir düşüş yaşamış olsa da 50,1 milyar dolara yükseldi. TCMB’nin net rezervi ise geçen hafta 0,5 milyar dolarlık bir artış yaşadı ve 20,7 milyar dolara yükseldi. Ancak, swap hariç net rezerv -43,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

NET REZERVLERDE TOPARLANMA

TCMB’nin net rezervlerinde geçen hafta toparlanma görüldü. TCMB’nin net rezervi 3 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 0,5 milyar dolar artarak 20,7 milyar dolara yükseldi.

SWAP HARİÇ NET REZERVLER

TCMB’nin swap hariç net rezervleri geçen hafta yatay bir seyir izledi. Swap hariç net rezervler, bir önceki hafta olduğu gibi eksi 43,8 milyar dolar seviyesinde kaldı. TCMB’nin taraflı swap stokunda ise bir süredir gerileme görülüyor. TCMB’nin verilerine göre, 3 Ocak tarihi itibariyle swap stoku 40,9 milyar dolara düştü. Ocak ayında ise swap stoku 48 milyar dolar seviyesindeydi.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla