27.7 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Mezar başındaki ağaçta açan ‘kavuğun’ hikayesi

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde bulunan Kadı Vecceddin Efendi Türbesi, mezarın başındaki ağaçta açan kavukla tanınır ve insanları şaşırtır. Kimileri mezar başındaki kavuğun ağacın uru olduğunu iddia ederken, kimileri de bunu bir keramet olarak yorumlar.

Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan Kadı Vecceddin Efendi Türbesi, ziyaretçilerin şaşkınlıklarını gizleyemediği bir yerdir. Kadı Vecceddin, 1553 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ı 17 gün Bolvadin’de misafir etmiş, Şehzade Mehmet’i gıyabında yargılamış ve 14 bin 205 Akçalık vakıf kurarak medrese yaptırmıştır.

Türbenin en ilgi çekici özelliği ise mezarın yanındaki ağacın üstünde sarık şeklindeki kavuğun bulunmasıdır. Bölgesel Turizm Rehberi Araştırmacı Yazar Seydi Tosun, türbenin hikayesiyle ilgili açıklamasında, türbenin dönemin önemli kadılarından biri olan Vecceddin Efendi’ye ait olduğunu belirtti. Tosun, “Bu türbede Yörük Zade ve Bolvadin Kadısı Kadı Vecheddin Efendi yatmaktadır. Kadı Vecheddin Efendi, 1553 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Bağdat seferinde buradan geçerken 17 gün boyunca Bolvadin’de misafir edilmiştir. Bu türbenin sağ tarafında yatan kişi, kendisi olup başucunda kendi ağacının üzerinde oluşan bir sarık bulunmaktadır. Bu sarık, Kadı Vecheddin Efendi’nin sarığına benzemektedir. Bazı insanlar bunun ağacın bir uru (dokularda oluşan ve sürekli büyüme eğilimi gösteren yumru) olduğunu söylerken, bazıları ise bunu Kadı Vecheddin Efendi’nin bir kerameti olarak nitelendirmektedir. Kadı Vecheddin Efendi, Bolvadin’i yönetmiş ve Bolvadin’in Kadısıdır. Adı Vecheddin Efendi olan kendisi, yüksek öğrenimini Bağdat’ta tamamladıktan sonra Bolvadin Kadılığına atanmış ve Bolvadin’i yönetmiş bir kadıdır” şeklinde konuştu.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla