23.7 C
New York kenti
Perşembe, Ekim 5, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

MYK nedir, ne işe yarar?

MYK, Türkiye’de mesleki yeterlilikleri tespit eden, sertifikalandıran ve ulusal standartlar oluşturan bir kurumdur. Mesleki yeterliliklerin tanımlanması, belgelendirilmesi, değerlendirilmesi ve ulusal yeterliliklerin belirlenmesi gibi konular MYK’nın faaliyet alanına girer.

MYK, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyum çabaları çerçevesinde, Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi’ne (EQF) uyumlu bir mesleki yeterlilik sistemi oluşturmak amacıyla kurulmuştur. Bu bağlamda, mesleklerin yeterlilikleri için standartlar belirlenmiş ve bu standartlara uygun sınav ve belgelendirme işlemleri yapılarak mesleki yeterlilik belgeleri verilmektedir.

MYK, Türkiye’de mesleki eğitim ve istihdamın geliştirilmesi, mesleklerin uluslararası düzeyde tanınması, işgücü piyasasının ihtiyaçlarının karşılanması ve meslek standartlarının yükseltilmesi hedefleri doğrultusunda çalışmalar yapar. Bu kapsamda, birçok meslek dalında ulusal yeterlilikler belirlenmiş ve sınavlar düzenlenerek mesleki yeterlilik belgesi verilmektedir.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla