26.9 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası çocuklara konser verdi

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, sanatçılar Tolga Taviş ve Gündüz Öğüt’ün öncülüğünde, senfonik müziği çocuklara tanıtmak amacıyla hazırlanan “Büyülü Orkestra” adlı müzikli masalın ilk performansını gerçekleştirdi. Konser, çocukların yoğun ilgisiyle karşılandı.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ailelerin çocukları ile birlikte Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde unutulmaz bir konser verdi. Konserde orkestra şefi Tolga Taviş ve Bale Sanat Yönetmeni Mehmet Balkan yönetimindeki orkestra, keman sanatçısı Gündüz Öğüt’ün yazdığı ve Tolga Taviş’in bestelediği “Büyülü Orkestra” adlı müzikli masalı seslendirdi.

Büyülü Orkestra, hem geçmişle hem de günümüzle ilintili birtakım düşünceleri içinde barındıran çok özgün ve güzel bir masal. Konser öncesinde Tolga Taviş, eserin amacının, çocuklara senfonik müziği tanıtmak olduğunu belirtti. Ayrıca eserle birlikte çocuklara vefa, umut, savaşma, hakkını arama, uygarlık, saygı, sevgi, nezaket ve empati gibi değerleri de öğretmek istediklerini söyledi.

Büyülü Orkestra’nın ilk kez seslendirilmesi, çocuklar arasında büyük ilgi uyandırdı ve konserin sonunda alkışlarla karşılandı. Bu güzel etkinlik sayesinde, çocuklar senfonik müziğe ve sanata ilgi duyabilir ve hayal dünyalarını genişletebilirler.

HİKMET ŞİMŞEK DE ANILIYOR

Konserde ayrıca, eserin anlatıcılığını üstlenen Gündüz Öğüt, İzmir Devlet Senfoni Orkestrasının kurucusu ve ilk şefi Hikmet Şimşek’i de anmaktan gurur duyduklarını belirtti. Öğüt, eserde hem orkestra hem de çalgıları tanıttıklarını ve Hikmet Şimşek’in anısını da yaşattıklarını söyledi. Ayrıca, çocukların hayal kurmasını, sanat ve müziği hayatlarına katmasını amaçladıklarını belirterek, “Büyülü Orkestra”nın çocuklara güzel ve maceralı bir masal anlatarak sanatı ve müziği sevdirmeye yönelik bir proje olduğunu vurguladı.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla