16.2 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

K.maraş’ta depremde ayakta kalan Çukur Hamamı hizmet vermeye başladı

Depremlerin merkez noktası olarak kabul edilen Kahramanmaraş’ta afetten zarar görmeden kurtulan tarihi Çukur Hamamı, müşteri kabulüne devam ediyor.

  1. yüzyılda Dulkadiroğulları Beyliği döneminde Kahramanmaraş Kalesi’nin güneyinde inşa edilen hamam, 6 Şubat’ta Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere rağmen hasar almadı.

Kent merkezinin simge mekanlarından Çukur Hamamı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerinin incelemesi sonrasında “güvenli” raporu verilmesiyle tekrar müşteri kabulüne başladı.

Toprak zeminin altında yapılan hamam, yakınlarında birçok bina yıkılmasına rağmen sağlam kalmayı başardı.

Hamamın işletme sahibi Sefer Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2012 yılında yap-işlet-devret modeliyle devraldıkları hamamda restorasyon çalışması gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Mülkiyetin Belediyeye ait olduğunu belirten Bulut, “Projesi Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından onaylandı. Projeyi titizlikle uygulayarak hiçbir malzemeden kaçınmadık. Tamir edeceğimiz yerlere müdahale etmek yerine restorasyon çalışmaları gerçekleştirdik. Hamamı iskeleye aldık ve duvarlarını yeniden ördük. Hamamın özgünlüğünü koruyarak yeniden ayağa kaldırdık.” şeklinde konuştu.

“Bu binalar ecdadımızdan bize miras”

Daha önce Marmara Depremi’ni yaşayan Bulut, 6 Şubat’ta evde bulunduğunu ifade ederek “O sabah hamamda hasar veya çöküntü olup olmadığını kontrol etmek için buraya geldim. Kapıları açtım, duvarların sıvalarında en ufak bir çatlak veya çizik bile görmedim. Hatta akşam bıraktığımız demliğin tüpün üzerinden düşmediğini fark ettim.” şeklinde konuştu.

Depremlerden etkilenmeyen hamamın hasarsız şekilde ayakta kaldığını belirten Bulut şu ifadeleri kullandı:

“Enkazda çalışanlar, güvenlik güçleri, mezarlık görevlileri, sağlık çalışanları burayı sürekli arayarak ‘Hamam açık mı?’ diye sordular. Hamamımız doğalgazlı ve gaz kesintisi yaşanan bir bölgede yer alıyor. Hamamı açmak istedik ancak ana gaz boru hattında arıza çıktığı için gaz verilemedi. Gazımız yeni açıldı ve hamamı tekrar ısıtmaya başladık. Önceliğimiz çalışanlarımız, polislerimiz ve askerlerimiz. Onlar banyolarını yapıyorlar. Biz hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu gibi yapılar, atalarımızdan bize mirastır. Onlar zamanında bu yapıları özenle inşa etmişler ve binamız hala sağlam duruyor.

Konutları yıkılan vatandaşlar duş ihtiyaçlarını karşılıyor

Müşterilerden Servet Balık, hamamın çevresinde birçok binanın yıkılmasına rağmen tarihi hamamda tek bir taşın bile hareket etmemesinin çok ilginç olduğunu ifade etti.

Evlerinin yıkılması nedeniyle banyo ihtiyacını hamamda giderdiğini söyleyen Balık, “Hamam sahiplerine çok minnettarız. Allah razı olsun, onların sayesinde duşumuzu aldık.” şeklinde konuştu.

Çukur Hamamı

Kitabesi olmayan Çukur Hamamı’nın 15. yüzyılın sonlarında Dulkadiroğulları Beyliği döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Dört eyvanlı ve köşe hücreli olarak inşa edilen hamam, sıcaklık bölümü, ortada kubbeli merkezi mekan ve bunun etrafında yerleştirilen eyvanlar ile köşe halvetlerinden oluşmaktadır.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,868TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla