23.7 C
New York kenti
Perşembe, Ekim 5, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Recep Tayyip Erdoğan kimdir ?

Recep Tayyip Erdoğan, Türk siyasetçi ve Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanıdır. 26 Şubat 1954 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Ahmet Erdoğan, annesi ise Tenzile Erdoğan’dır. Erdoğan, orta düzey bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

Erdoğan, eğitimine İstanbul’da başlamış ve daha sonra Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde eğitimini tamamlamıştır. Üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği’ne katılarak siyasete olan ilgisini göstermiştir.

1980’lerin sonlarında Refah Partisi’ne üye olmuş ve kısa sürede partinin önemli bir ismi haline gelmiştir. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmiş ve bu görevi dört dönem boyunca başarıyla sürdürmüştür. Belediye başkanlığı döneminde İstanbul’un modernleşmesi ve altyapı projeleri gibi bir dizi başarılı çalışmaya imza atmıştır.

Ancak 1997 yılında gerçekleşen 28 Şubat süreci ve ardından yapılan yargılamalar sonucunda Erdoğan, siyasi yasak almış ve hapse mahkûm edilmiştir. Hapis cezasını çekmesinin ardından 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AKP) kurmuştur.

2002 yılında Türkiye genel seçimlerinde AKP’nin başbakan adayı olarak seçimlere katılan Erdoğan, partisi büyük bir zafer elde ederek iktidara gelmiştir. 2003 yılında Türkiye’nin 25. Başbakanı olarak göreve başlamıştır. Erdoğan liderliğindeki AKP, birçok seçimde güçlü bir şekilde iktidarda kalmıştır.

Erdoğan’ın başbakanlık döneminde Türkiye ekonomisinde önemli büyüme ve kalkınma yaşanmış, altyapı projeleri ve reformlar gerçekleştirilmiştir. Ancak aynı dönemde, Erdoğan’ın siyasi tarzı ve yönetim biçimi eleştirilere yol açmıştır.

2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan, Türkiye’nin ilk doğrudan seçilen Cumhurbaşkanı olmuştur. Cumhurbaşkanlığı döneminde de Erdoğan, siyasi gücünü sürdürmüş ve bir dizi iç ve dış politika konusunda aktif rol almıştır.

Erdoğan’ın liderliği altında Türkiye, bir dizi siyasi ve sosyal değişim yaşamıştır. Ancak Erdoğan ve hükümeti, zaman zaman demokrasi, insan hakları ve basın özgürlüğü gibi konularda eleştirilere maruz kalmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan, hala Türkiye’nin siyasi sahnesinde aktif olarak yer almaktadır ve liderliği hala tartışılan bir figürdür. Onun politik kariyeri, Türkiye’nin modern siyasi tarihinde önemli bir yer tutmaktadır.

Fatih Bıyıklı
Fatih Bıyıklıhttps://internetsihirbazi.com
Editörlük stilim, okuyucularımızın ilgisini çekecek ve onları bilgilendirecek içerikler üretmeye odaklıdır. Her yazıyı, okuyucularımızın anlayabileceği bir dil kullanarak ve akıcı bir şekilde yazılmış şekilde sunmaya özen gösteriyorum. Ayrıca, dilbilgisi, yazım ve noktalama hatalarını da düzeltmek için özen gösteriyorum. Eğer bizimle iletişime geçmek veya önerilerde bulunmak isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Web sitemizi ziyaret ettiğiniz için mutluyuz! Teşekkür ederim.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla