27.7 C
New York kenti
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Keto ve benzer diyetler için kalp krizi riski uyarısı

Düşük karbonhidrat, yüksek hayvansal protein ve yağ içeren Keto diyetinin, uzun vadede kalp krizi, damar tıkanıklıkları ve felç gibi sağlık sorunlarını artırabileceği konusunda uyarılar yapılmaktadır.

Son yapılan bir araştırma, Keto benzeri diyet programlarının kötü kolesterol seviyelerini yükselttiğini ve bu durumun kalp damarlarının tıkanması, kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıkların riskini iki katından fazla artırdığını ortaya koymuştur.

Araştırma, İngiliz veri bankası UK Biobank’tan alınan verilerle düşük karbonhidrat, yüksek yağ diyeti uygulayan 305 kişinin değerlerini, standart beslenme uygulayan bin 200 kişinin değerleriyle karşılaştırmıştır.

Araştırmaya, kalp rahatsızlıkları, diyabet, sigara alışkanlıkları ve obezite gibi etkileyici faktörleri olan denekler dahil edilmemiştir.

Yapılan araştırma sonucunda, düşük karbonhidrat yüksek yağ (LCHF) diyeti uygulayan kişilerin, kalp damar hastalıkları riskinin iki katından fazla olduğu, bu hastalıklar arasında kalp krizi, felç, kol ve bacak atardamarlarının tıkanması gibi ciddi durumların da yer aldığı belirlendi.

Araştırmacılar, çalışmanın sadece LCHF diyeti ile kalp hastalıkları riski arasındaki ilişkiyi gösterdiğini, neden-sonuç ilişkisi ortaya koymadığını ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguladılar.

Çalışmanın lider yazarı Dr. Iulia Iatan, LCHF diyetinin düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ya da kolesterol değerlerini yükselttiğini, bu durumun da kalp hastalığı riskini artırdığını belirtti.

Stanford Önleme Araştırma Merkezi’nden Prof. Christopher Gardner, Keto diyetinin bırakılan birçok besin ögesi nedeniyle uzun vadede zararlı olabileceğini ifade etti. Besin ögeleri arasında antioksidanlar, bitkisel kimyasallar ve lifli yiyecekler yer alıyor.

Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin Dünya Kardiyoloji Kongresi ile birlikte düzenlediği yıllık bilimsel toplantıda sunulan araştırma, henüz hakem değerlendirmesinden geçmemiştir.

Birçok sağlık uzmanı, keto diyetinin vücudun yağ yakmasına yardımcı olmak için karbonhidratları yasakladığını ve meyve, baklagiller ve tam tahıllar gibi sağlıklı yiyeceklerden mahrum bıraktığını ifade etmektedir.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla