23.7 C
New York kenti
Perşembe, Ekim 5, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Siirt’te çocukları bekleyen gizli tehlike: ‘Rota virüsü’

Siirt’te çocukları bekleyen gizli tehlike: ‘Rota virüsü’ Siirt’te son haftalarda çocuklarda görülen “rota virüsü” ateş, kusma ve ishalle baş gösteriyor.

Siirt‘te çocukları bekleyen gizli tehlike: ‘Rota virüsü’

SİİRT – Siirt’te son haftalarda çocuklarda görülen “rota virüsü” ateş, kusma ve ishalle baş gösteriyor. Uzman doktor, virüste dikkat edilmezse ölüme yol açabileceği konusunda anne ve babaları uyarıyor.

Rota virüsü, altı ay ile iki yaş arasındaki çocuklarda yaygın bir enfeksiyon nedenidir ve yoğun ishal, mide ve bağırsak iltihaplarına neden olabilir. Bu virüs, özellikle bebeklerde enfeksiyona neden olur ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir, hatta ölümlere bile neden olabilir. Bu nedenle, çocuklarınızda rota virüsü belirtileri fark ettiğinizde hemen bir doktora başvurmanız önemlidir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Abdulhakim Güneş, rota virüsünün özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda sıkça görüldüğünü belirtmektedir. Bu virüs temas yoluyla bulaşabilir, yüzeylerden, insandan insana ve bebek bezlerinden bulaşabilir. Önlem almak için el yıkama ve temas yoluyla olan bulaşmalardan kaçınmak önemlidir.

Rota virüsü için iki aşı bulunmaktadır: Rotarix ve Rotateq. Bu aşılar koruyuculuğu yüksek ve güvenilirdir. Dr. Güneş, aşının yüksek oranda koruyuculuğu olduğunu ve yan etkilerinin çok az olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle, çocuklarınızın ilk iki üç ayda aşı yapmalarını önermektedir.

Rota virüsünün tedavisi daha çok sıvı tedavisidir. Çocukların kaybettikleri sıvıları yerine koymaya çalışırlar ve ishal beslenmesi dediğimiz bir beslenme diyeti önerirler. Dr. Güneş, aşırı yağlı, aşırı baharatlı ve ağır gıdaların tüketilmesini önermez ve daha hafif gıdalarla beslenmelerini önerir. Ayrıca, bol sıvı alınmasını önerir. Küçük bebeklerde ise annelerinin sık sık emzirmemelerini önerir.

Rota virüsü belirtileri olan kişilerin mutlak temas izolasyonu gerekebilir. Evde küçük çocuk veya bu belirtileri olan biri varsa diğer kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Bu hasta olan kişinin el yıkaması, el hijyeni, musluğu kullandıktan sonra musluğun temizlenmesi gibi önlemler alınabilir.

Dr. Güneş, çocukların beslenemediği durumlarda, su dahi içemediklerinde, aşırı dirençli ateşleri varsa, günde 10 defadan fazla ishal yapıyorlarsa, bitkin durumdalarsa, göz küreleri çökmüşse ve kalp atımları hızlanmışsa mutlaka bir hekimin görmesi gereklidir.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla