14.4 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Nasa uyardı ! 2046 yılında Dünya’ya göktaşı düşebilir

[dropcap]A[/dropcap]BD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), daha önce keşfedilmemiş yeni bir göktaşını keşfettiklerini duyurdu. NASA’nın Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi şubat başından bu yana hareketlerini takip ettiği, yaklaşık olimpik yüzme havuzu büyüklüğündeki asteroidin, 23 yıl içinde Dünya’ya en yakın mesafeden geçerek potansiyel bir çarpma riski oluşturduğunu bildirdi.

“2023 DW” olarak isimlendirilen kaya parçasının dünyaya çarpma ihtimali, Avrupa Uzay Ajansı 625’te 1, NASA’ya göre ise 560’ta 1 olarak hesaplandı.

NASA yetkilileri, uygun analizler yapıldığında, çarpma ihtimalinin önemli ölçüde değişebileceği bilgisini aktardı.

NASA verilerine göre, 2023 DW’nin çapı yaklaşık 50 metre olarak hesaplanırken, göktaşının 14 Şubat 2046’da dünyaya 1,8 milyon kilometre mesafeden geçeceği tahmin ediliyor.

Asteroid, saniyede 25 kilometre hızla hareket ederken güneş etrafındaki bir turunu 271 günde tamamlıyor.

NASA’nın Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) isimli uzay aracı, 27 Eylül 2022’de dünyadan yaklaşık 11 milyon kilometre uzaktaki asteroide, planlandığı şekilde başarılı bir çarpma gerçekleştirmiş ve göktaşının yörüngesini az da olsa değiştirmeyi başarmıştı.

Fatih Bıyıklı
Fatih Bıyıklıhttps://internetsihirbazi.com
Editörlük stilim, okuyucularımızın ilgisini çekecek ve onları bilgilendirecek içerikler üretmeye odaklıdır. Her yazıyı, okuyucularımızın anlayabileceği bir dil kullanarak ve akıcı bir şekilde yazılmış şekilde sunmaya özen gösteriyorum. Ayrıca, dilbilgisi, yazım ve noktalama hatalarını da düzeltmek için özen gösteriyorum. Eğer bizimle iletişime geçmek veya önerilerde bulunmak isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Web sitemizi ziyaret ettiğiniz için mutluyuz! Teşekkür ederim.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,868TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla