23.7 C
New York kenti
Perşembe, Ekim 5, 2023

Demo Web Sayfaları

spot_img

Deprem sonrasında telefonlar neden çekmedi? Ne yapılmalı?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından mobil iletişim konusunda ciddi sorunlar yaşandı. Bazı bölgelerde telefonlar çekmedi, internete erişilemedi. Bu sorunlar neden yaşandı? Gelecekteki doğal felaketlerde benzerinin yaşanmaması için hangi teknolojiler kullanılabilir? Soruların yanıtları haberimizde…

Deprem sonrası baz istasyonlarının çalışmaması büyük eleştirilere neden oldu. 

İlk günler bazı kentlerde telefonlar neredeyse kullanılamadı, bu durum birkaç gün sürdü.

Deprem riski olan bölgelerde bulunan baz istasyonlarının, yüksek kulelere yerleştirildiği için her bölgeye kule kurulamadığı için çatılara yerleştirildiğini belirten Fütüristler Derneği İstişare Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Aykut, depremlerde binaların yıkılmasıyla birlikte baz istasyonlarının da zarar gördüğünü ve bu durumun iletişim ağlarının çökmesine neden olduğunu ifade etti.

“BAZ İSTASYONLARI YIKILDI, ELEKTRİKLER KESİLDİ”

Depremin ardından üç operatör de bölgeye mobil baz istasyonlarını sevk etti. Bu istasyonlar, devrilen baz istasyonlarının yerine kullanılmak üzere hızla kuruldu. Ancak ilk günlerde tam verim alınamadı ve iletişim sorunları yaşandı.

Deprem sonrası baz istasyonlarının çalışmaması büyük eleştirilere neden oldu. 

İlk günler bazı kentlerde telefonlar neredeyse kullanılamadı, bu durum birkaç gün sürdü.

TELEFONLAR NEDEN ÇEKMEDİ?

Fütüristler Derneği İstişare Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Aykut, konuyu şu şekilde değerlendirdi:

Depremin etkilediği bölge, oldukça geniş bir alana yayılan bir coğrafyadır ve yaklaşık olarak ülkenin yüzde 15’ine denk gelmektedir. Mobil baz istasyonları genellikle kulelerde kurulsa da, her yere kule kurmak mümkün değildir ve bazı durumlarda çatılara kurulum tercih edilir. Bu şekilde kurulan baz istasyonları, daha yüksek bir noktadan daha geniş bir kapsama alanı sağlayabilir. Ancak bina yıkıldığında, baz istasyonu da zarar görebilir veya yıkılabilir.

“BAZ İSTASYONLARI YIKILDI, ELEKTRİKLER KESİLDİ”

Üç operatör deprem sonrası bölgeye mobil baz istasyonlarını sevk etti. Bunların devrilen baz istasyonlarının yerine kullanılması amaçlandı ama ilk günler tam verim alınamadı.

Hüseyin Yılmaz
Hüseyin Yılmazhttps://www.internetsihirbazi.com
Web sitemizde yer alan her kategoride uzmanlaşmış ve yaratıcı içerikler oluşturarak ziyaretçilerin ilgi alanlarına hitap etmeyi hedefleyen bir içerik editörüyüm. Bu kapsamlı içeriklerim ile ziyaretçilerimin siteye olan ilgisini ve memnuniyetini arttırmayı amaçlıyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,878TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Araç çubuğuna atla